Brusiva na podložce použitá při výrobě lamelových kotoučů

Pojivo a brusné zrno jsou upevněny na podkladovém materiálu (na podložce). Brusiva na podložce s textilním podkladem se používají zejména v kovozpracujícím průmyslu.

Při výrobě brusiv na podložce se pro upevnění brusného zrna na podkladu používají různá pryskyřičná pojiva. Nejdřív ze všeho se podkladový materiál potáhne základním pojivem. Potom je brusné zrno (korund, zirkonkorund, keramické zrno, zrno karbid křemíku) rovnoměrně rozptýleno po povrchu a speciálními postupy zarovnáno, aby se dosáhlo vyšší účinnosti. Brusné zrno je pak pevně ukotveno vrchním pojivem, které zároveň chrání brusné zrno proti silám a zátěžím plynoucím z brusného procesu. Volba správného brusného zrna významně ovlivňuje kvalitu povrchu a hospodárnost.

Různé velikosti zrna pro brusiva na podložce jsou stanoveny v normě ISO 6344 a byly převzaty do norem FEPA.

Pro výrobu lamelových kotoučů značky SKDS se používají brusná plátna předních světových výrobců Hermes Schleifmittel Ges.m.b.H., Starcke GmbH & Co. KG a VSM AG.

Logotypy dodavatelů materiálů

Brusné plátno se zrnem korund

Směs pryskyřičných pojiv a brusných zrn korundu na textilním podkladu z bavlněného plátna. Při výrobě brusiv na podložce se používá normální korund s „ostrohranným“ tvarem zrna.

Univerzálně použitelné na všech materiálech - ocel, neželezné kovy (mosaz, měď, zinek, tvrdé hliníkové slitiny), plasty, dřevo.

Brusné plátno se zrnem zirkonkorund

Směs pryskyřičných pojiv a brusných zrn ze směsi korundu a oxidu zirkoničitého na textilním podkladu z bavlněného plátna. Zirkonkorund je houževnatější než korund. Vysoký podíl oxidu zirkoničitého dodává zrnu zirkonkorundu výjimečně účinný samoostřicí efekt a přispívá tak k vynikajícímu úběru materiálu při broušení za studena a k dlouhé životnosti nástroje.

Použitelné především na nerezavějící a kyselinovzdorné oceli (INOX), tvrdé hliníkové slitiny, bronz, titan, niklové a kobaltové slitiny.

Brusné plátno perforované se zrnem korund

Směs pryskyřičných pojiv a brusných zrn korundu na textilním podkladu z bavlněného plátna.

Vhodné na opracování dřeva i kovu. Plátno je navíc perforováno po 3 mm.

  • Varianta J – středně flexibilní (měkké)
  • Varianta F – velmi flexibilní (velmi měkké)

Brusné plátno perforované se zrnem karbid křemíku

Směs pryskyřičných pojiv a synteticky vyrobeným zrnem karbidu křemíku na textilním podkladu z bavlněného plátna s polyesterem. Velmi tuhé plátno perforované po 6 mm.

Vhodné na opracování a také odstranění starých nátěrů.